Cserepes Andrea
Vissza

A GALAMB, A MEZEI EGÉR ÉS A VAKONDOK


A szamóca, az erdei som vagy az édes feketeszeder jóízű eleség, a zsenge, tavaszi gyom tápláló, bőséges étek, zamatos ropogtatnivaló az érett fenyőmag, és ha a rágcsáló igazi fogkoptatóra vágyik, nincs jobb a rostos fakéregnél. Jól tudta ezt a mezei egér, ő is rágcsáló volt, tehát mindent megrágott, ami csak a foga ügyébe akadt.
Arról is hallott már a szürke egérke, hogy odafönt, a fák sűrű lombkoronája mögött van a madarak országa, ott él a jámborszívű, szelíd galamb is. A galamb tisztalelkű, ártatlan szárnyas, kinek minden cselekedete igaz és jóságos, könnyű teste pedig oly hangtalanul suhan, hogy az egyszerű, mezei egér észre sem veszi. Szívből csodálta és szerette a mezei egér a galambot, de minthogy ez a nemes, tollas teremtmény a réttől távol, a magasban lebegett, a mezei egér ritkán láthatta őt, és sosem barátkozott vele. Viszont a föld alatt bujdosó, fekete vakondok gyakran felbukkant a mezei egér mellett, és bár sokan állították, hogy a vakondok gonoszkodó állat és mindig rosszban sántikál, a mezei egér mégis gyakran beszélgetett vele, sőt, olykor még a vakondok ravasz tanácsait is megfogadta.
Egy halványszínű, derengő pirkadat idején történt, hogy a vakondok elhatározta, megtréfálja a szürke, kis rágcsálót. Odalopódzott a magas fűszálak közt összegömbölyödve szundikáló mezei egérhez, és a fülébe suttogta:
"Szürke egérke vagy, pajtás,
Galambokkal nem vagy fajtárs.
Hiába vágysz könnyű tollra,
Csak szőr van, meg néhány bolha."
A mezei egér pár pillanat múlva felébredt, ásítva megdörzsölte apró gombszemeit, és amint meglátta a csalafinta vigyorú vakondokot, így szólt hozzá:
- Vakondok, el sem tudod képzelni, miről álmodtam az imént! Fentről egy hófehér galamb szállt le mellém álmomban, és megkérdezte tőlem, szeretnék-e én is galambbá változni. Hogyne szeretnék, válaszoltam neki, mire ő azt tanácsolta, szedjem össze a fehér pihéket, melyeket ő a fűszálak közé ejtett, és készítsek belőlük tisztaszínű, könnyű szárnyakat. Azt mondta, ha sajátkészítésű piheszárnyaimat magamra öltöm, azonnal galambbá változok, és közéjük emelkedek, fel, egészen a madarak országába. Hát nem csodálatos, galamb lehetek én is, csak aprócska pihék kellenek! És nézd csak, mennyi van belőlük itt a mezőn, eddig észre sem vettem ezeket a varázslatos, kicsiny pelyheket! Indulok is, hogy minél előbb összegyűjtsek egy pár szárnyacskára valót!
- Ugyan már - kiáltott a vakondok -, ez nem galambpihe, csak a vaskos nyárfák által elszórt, májusi szösz-mösz! Ezek sosem fognak téged galambbá változtatni!
- Meglásd, hinni fogsz nekem, vakondok - felelte a mezei egér -, ha majd magamra veszem kecses szárnyaimat, és elrepülök feletted!
No jó, gondolta magában a hamis modorú vakondok, én így is, úgy is jót fogok kacagni rajtad, azzal így szólt a mezei egérhez:
- Ha már ilyen erős benned az elhatározás, egér komám, engedd meg, hadd segítsek neked ebben a szép feladatban! Felmászok ide, a bucka tetejére, széttekintek a réten, és megnézem, merre van a legtöbb és legfehérebb pehely. Te csak arra menj, amerre küldelek, és ha rám hallgatsz, hamar összegyűjtöd a galambszárnyra való bolyhokat!
Persze a vaksi vakondok az orra hegyéig se látott, ha buckára mászott, ha nem, az oktondi egér mégis hitt neki, és keresztül-kasul szaladgált a réten, amerre csak a vakondok irányította.
A pelyhek lankadatlan kergetése közben a mezei egér arra gondolt, ő nagyon szerencsés rágcsáló, hiszen a jószívű galamb rengeteg pihét ajándékozott neki. Azonban mindig is ügyetlen mezei egérnek tartotta magát, és bizony most nagyon aggódott, hogyan fog ő valódi szárnyakat készíteni. Mi történik, ha elvét valamit, akkor sosem fog felemelkedni a madarak országába, ráadásul a sok-sok értékes galambpihe is kárba vész.
Annak ellenére, hogy a vakondok sokszor téves utakra vezette, a mezei egér idővel mégis úgy érezte, elegendő fehér pihécskét gyűjtött, és mikor már kezdett belefáradni a szapora szedegetésbe, nekilátott, hogy a pelyheket szárnyakká toldozza. Csakhogy az álnok vakondok örökösen beleszólt fontos, nagy figyelemmel végzett tevékenységébe:
- Jobbra nem eléggé széles, egér komám, így nem kapja föl a sebes légáramlat! Balra túlságosan vastag, úgy fog zuhanni veled, akár a kapaszkodóját vesztett fáramászó! Ott kevésbé göndörödő, itt túlzottan fodrozott, amott pedig csupa hepe-hupa!
Folyton-folyvást akadékoskodott, hol a formát fitymálta, hol a tartást ócsárolta, és mindig volt egy-két jobbító javaslata. A mezei egér, engedelmesen követve a vakondok szavait, alakított és igazított, tűzködött és cakkozott, tépkedett és foltozott.
Eközben a galamb a felettük nyújtózó faágon gubbasztott, és elnézve a mezei egér szorgos igyekezetét, ahogy az agyafúrt vakondokban bízva, fáradhatatlanul munkálkodik, nagyon megsajnálta a kis rágcsálót. Úgy vélte, meg kell szabadítania szegény mezei egeret a becstelen vakondok bosszantó tanácsaitól, ezért hát leereszkedett hozzájuk.
- Üdvözöllek, kedves mezei egér, téged is látlak, sötét vakondok! - köszöntötte őket.
- Nahát, galamb, csak nem te vagy az, személyesen?! - kérdezte ámuldozva a mezei egér.
- Ki más lehetnék? Épp a fészeképítés halaszthatatlan ügyén dolgozom, ám attól tartok, a tojásból frissen kikelő, gyenge galambfiókáknak túl kemény lesz a durva gallyakból ácsolt fészek. Kérlek, mezei egér, add nekem ezt a tömérdek, puha szöszpihét, velük kényelmesen kibélelhetném a galambfiókák első otthonát!
- Nehogy odaadd, amit fáradságos, nehéz munkával sikerült végre összegyűjtenünk, egér komám! - horkant fel a sunyi vakondok. - Már majdnem elkészültek piheszárnyaid, már csak kicsinykét kell ügyködnünk rajta, és máris repülni fogsz vele! A galamb meg, keressen a fészkébe egyéb tölteléket!
Ki tudja, igazat álmodtam-e, és vajon tényleg galambként fogok repülni, ha magamra veszem piheszárnyaimat - töprengett a mezei egér -, de ha örökké a vakondokra hallgatok, és most is azt teszem, amit a vakondok mondott, akkor előbb-utóbb én is hozzá hasonló leszek, és tán vakondokká változom. Inkább lemondok fehér pihécskéimről, és belőlük tákolt galambszárnyaimról, igaz, nem fogok rebbenő galambbá változni, de áskálódó vakondok sem leszek. Az összegyűjtögetett, sok, apró pihécske, nem is lehetne hasznosabb helyen, mint a galamb fészkében, körülölelve a picurka, tátogó galambfiókák törékeny testecskéjét.
Így hát, a mezei egér a galambnak ajándékozta a tisztaszínű, puha pelyheket, mire a morcos vakondok sértődötten eltűnt a föld alatt. A sötét lelkű vakondok azóta is a föld mélyén bujdokol, a tisztaszívű galamb könnyű szárnyakon lebeg, a mezei egér pedig mindent megrág, ami a foga ügyébe akad.